Na co należy zwrócić uwagę przygotowując samochód do zimy?

Październik to miesiąc, w którym pojawiają się pierwsze przymrozki, czasem nawet opady śniegu, dlatego jest to idealna pora na przygotowanie auta do sezonu zimowego.

Poza zalecanym przeglądem, który lepiej zlecić specjalistom w serwisie, warto wykonać kilka prostych czynności, dzięki którym jazda po śliskiej nawierzchni będzie bezpieczna.

Na co należy zwrócić uwagę przygotowując samochód do zimy?

  • Wymiana opon na zimowe - jest to jedna z ważniejszych czynności gwarantujących bezpieczną jazdę po śliskiej nawierzchni.  Wymianę można przeprowadzić samodzielnie jeśli ma się na stanie dwa komplety opon - letnie i zimowe. Niezbędne będą też: klucz do kół - najlepiej krzyżowy ze zmienną nasadką dopasowaną do naszych śrub, szmata do przecierania kół, kreda do opisania opon i podnośnik, kołek do podłożenia pod koło, smar i rękawiczki. Jeśli ktoś wątpi w swoje umiejętności lub nie ma czasu, lepiej zlecić wymianę fachowcom.
  • Sprawdzenie nadwozia - należy umyć samochód i uzupełnić ubytki lakieru. Bardzo ważne jest zabezpieczenie nadwozia środkiem konserwującym - np. woskiem, który chroni lakier przed działaniem soli.
  • Naprawa lub wymiana wycieraczek - zimą sprawne działanie wycieraczek jest szczególnie ważne. Jeśli szyba pozostaje rozmazana, bo wycieraczki słabo zbierają brud, należy je wymienić. Na wypadek przymarznięcia do szyb, warto wozić ze sobą zapasową parę wycieraczek. Tu warto również pamiętać o wymianie płynu do spryskiwaczy, na taki, który będzie odporny na zamarzanie.
  • Sprawdzenie świateł - instalacja oświetleniowa jest bardzo ważna, dlatego w każdych warunkach musi działać bez zarzutu. Poza stanem technicznym świateł przednich, tylnych oraz migaczy, nie można zapominać o światłach drogowych i przeciwmgielnych. Warto również sprawdzić czy szybka i lustro reflektora są czyste.
  • Sprawdzenie stanu zamków i uszczelek - uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika należy posmarować silikonem albo wazeliną techniczną, co zapobiegnie ich przymarzaniu i oderwaniu w trakcie otwierania. Tak samo warto zakonserwować zamki, a na wszelki wypadek dobrze mieć przy sobie odmrażacz do zamków.
  • Przegląd akumulatora - sprawdzenie jego stanu to zadanie dla fachowca, który dokona dokładnego pomiaru prądu ładowania i sprawdzi jakość połączeń przewodów z alternatora do akumulatora i rozrusznika. Samodzielnie można oczyścić zaciski akumulatora i zabezpieczyć je np. wazeliną techniczną. Można również oczyścić całą obudowę, ponieważ wilgoć połączona z brudem może powodować rozładowanie akumulatora.
  • Przegląd elektryki - bardzo ważne zimą jest działające ogrzewanie - tu należy zwrócić uwagę również na ogrzewanie tylnej szyby - jeśli nie grzeje się cała szyba, warto udać się do elektryka.
  • Wymiana płynu chłodniczego - należy sprawdzić jego temperaturę i jeśli zajdzie potrzeba wymienić go na nowy.

Poza powyższymi wskazówkami, aby nie dać się zaskoczyć zimie lub zmniejszyć skutki porannego zimowego szoku, warto mieć w zanadrzu dobrą szczotkę do odśnieżania auta, odmrażacz do szyb i skrobaczkę do szyb. Bagażnik powinien być wyposażony w przewody rozruchowe, linkę holowniczą, saperkę, a jeśli przewidujemy jazdę w warunkach bardziej ekstremalnych - łańcuchy śniegowe.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik sprawi, że bezkolizyjnie przetrwacie Państwo zimę. Szerokiej drogi!

IMIĘ I NAZWISKO* E-MAIL* NUMER TELEFONU* MIEJSCE WYNAJMU AUTA DATA WYNAJMU AUTA* DATA ZWROTU AUTA AKCESORIA INFORMACJE DODATKOWE
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez P.H.U. SMOK Marek Smok z siedzibą w 81-853 Sopot, al. Niepodległości 705/707, w celach marketingowych. Pokaż więcejPodanie powyższych danych jest dobrowolne. Odbiorcami moich danych mogą być zaufane podmioty współpracujące ze Spółką na podstawie zawartych umów o powierzenie przetwarzania danych. Dane osobowe będą przetwarzane przez 5 lat jednak nie krócej niż okres przedawnienia roszczeń przysługujących administratorowi danych i w stosunku do niego.Zostałem/am poinformowana o: prawie wycofania zgody w dowolnym momencie. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Dodatkowo obowiązek informacyjny znajduje się na stronie www.autosmok.pl

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez P.H.U. SMOK Marek Smok z siedzibą w 81-853 Sopot, al. Niepodległości 705/707, w celu zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych tzw. profilowania. Pokaż więcej Podanie powyższych danych jest dobrowolne. Odbiorcami moich danych mogą być zaufane podmioty współpracujące ze Spółką na podstawie zawartych umów o powierzenie przetwarzania danych. Dane osobowe będą przetwarzane przez 5 lat jednak nie krócej niż okres przedawnienia roszczeń przysługujących administratorowi danych i w stosunku do niego. Zostałem/am poinformowany/a o: prawie wycofania zgody w dowolnym momencie. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dodatkowo obowiązek informacyjny znajduje się na stronie www.autosmok.pl

wypożycz rezerwuj samochód GdańskWYŚLIJ

Wypożyczalnia samochodów Gdańsk

Opolska 7

80-395 Gdańsk

Zamówiony samochód dostarczamy całodobowo na lotnisko w Gdańsku

ul. Słowackiego 200

80-473 Gdańsk

Wypożyczalnia samochodów Sopot

Al. Niepodległości 705a/707a

81-853 Sopot

Wypożyczalnia samochodów Gdynia

Witosławy 20

81-572 Gdynia