Dziecko w foteliku - o czym należy pamiętać.

Od 15 maja 2015 roku obowiązują nas nowe przepisy ruchu drogowego - w tym - dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych.

Jeśli mamy wątpliwości kiedy dziecko powinno jechać w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami, jaki fotelik wybrać - zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Jedną z ważniejszych zmian jest zniknięcie z przepisów kryterium wieku dziecka, a pozostawienie jedynie kryterium wzrostu. Tak więc w foteliku należy przewozić dziecko poniżej 150 cm wzrostu. Jeśli dziecko ma 12 lat, ale nie osiągnęło określonego w przepisach wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub przeznaczonym do tego urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Istnieje jednak kilka odstępstw od powyższych przepisów, a mianowicie - dzieci o wzroście 135 - 150 cm, ważące powyżej 36 kg mogą być przewożone na tylnym siedzeniu pojazdu bez fotelika, ale muszą być przypięte pasami bezpieczeństwa. Nie dotyczy to jednak przedniego siedzenia samochodu - tu każdorazowo dziecko należy przewozić w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym.

W samochodzie 5 osobowym, trzecie dziecko może być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika, jeśli dwoje pozostałych dzieci ma już foteliki i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

Za złamanie przepisów kierowca zapłaci mandat w wysokości 150 zł oraz dostanie 6 punktów karnych.

Poza przepisami, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego fotelika. Przy wyborze należy się kierować wzrostem i wagą dziecka. Oto kilka wskazówek sugerujących na co najlepiej zwrócić uwagę przy zakupie i montażu:

Fotelik dla niemowląt

Foteliki dla tak małych dzieci, ze względu na bezpieczeństwo montowane są tyłem do kierunku jazdy. Zwykle ten rodzaj montażu fotelików stosuje się u dzieci do 4 roku życia.

Przy zakupie fotelika bezpieczeństwa dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę na następujące elementy jego budowy:

 • Korpus fotelika powinien być gruby i masywny- najlepiej dwuwarstwowy,
 • Fotelik powinien posiadać system ochrony główki, czyli umocnione boki, które dodatkowo chronią głowę dziecka przed urazami,
 • Pasy powinny być pięciopunktowe, zabezpieczone warstwą miękkiego materiału i odpowiednio regulowane,
 • Fotelik powinien być wyposażony w podkładkę pod pupę - można ją wyjąć kiedy dziecko podrośnie,
 • Bardzo ważny i wygodny jest regulowany zagłówek, który pozwoli zamienić fotelik w leżak,
 • Przydatna jest również funkcja umożliwiająca montaż fotelika w składanych spacerówkach.

Ceny fotelików dla niemowlaków zaczynają się od 100, a kończą  na 1300 zł - zwykle czym wyższa cena, tym lepsza jakość materiałów oraz zabezpieczeń.

Fotelik dla starszych dzieci

Tego typu foteliki montowane są raczej przodem do kierunku jazdy i należy pamiętać, żeby nie montować ich odwrotnie niż zaleca to instrukcja.

Przy zakupie takiego fotelika warto zwrócić uwagę na:

 • Materiał z jakiego jest wykonany - najlepiej żeby zapewniał odpowiednią wentylację- np. mikrofibra,
 • Obicie fotelika powinno być zdejmowane, co ułatwi jego czyszczenie,
 • Pasy tak jak w przypadku fotelików dla niemowląt powinny być pięciopunktowe, obite miękkim materiałem i regulowane,
 • Siedzisko musi być szerokie, tak aby nawet grubo ubrane dziecko zmieściło się w foteliku,
 • Zagłówek powinien posiadać możliwość regulacji, co zwiększy wygodę np. kiedy dziecko zaśnie,
 • Kieszenie po bokach fotelika to wygodne rozwiązanie umożliwiające przechowanie butelki z piciem lub małej przekąski.

Przedział cenowy takich fotelików to 120- 2300 zł- lepiej nie oszczędzać na bezpieczeństwie dziecka i nie wybierać najtańszych modeli.

Bardzo ważne przed zakupem fotelika jest również zapoznanie się chociażby w Internecie z testami zderzeniowymi, które pokazują jak dany fotelik sprawdza się w czasie wypadku. Jeśli fotelik dostanie wysoką ocenę w niezależnym teście  zderzeniowym, możemy uznać to za gwarancję bezpieczeństwa.

O tym, czy fotelik jest bezpieczny i spełnia europejskie normy, świadczy znak „E” i określona cyfra- w Polsce jest to „20”.

Przy wyborze fotelika, pamiętajmy, że niska cena niestety często wiąże się ze słabą jakością wykonania i nie gwarantuje bezpiecznego przewozu dzieci. Warto wybierać foteliki sprawdzonych firm i koniecznie zapoznać się z testami zderzeniowymi.

 

IMIĘ I NAZWISKO* E-MAIL* NUMER TELEFONU* MIEJSCE WYNAJMU AUTA DATA WYNAJMU AUTA* DATA ZWROTU AUTA AKCESORIA INFORMACJE DODATKOWE
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez P.H.U. SMOK Marek Smok z siedzibą w 81-853 Sopot, al. Niepodległości 705/707, w celach marketingowych. Pokaż więcejPodanie powyższych danych jest dobrowolne. Odbiorcami moich danych mogą być zaufane podmioty współpracujące ze Spółką na podstawie zawartych umów o powierzenie przetwarzania danych. Dane osobowe będą przetwarzane przez 5 lat jednak nie krócej niż okres przedawnienia roszczeń przysługujących administratorowi danych i w stosunku do niego.Zostałem/am poinformowana o: prawie wycofania zgody w dowolnym momencie. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Dodatkowo obowiązek informacyjny znajduje się na stronie www.autosmok.pl

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez P.H.U. SMOK Marek Smok z siedzibą w 81-853 Sopot, al. Niepodległości 705/707, w celu zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych tzw. profilowania. Pokaż więcej Podanie powyższych danych jest dobrowolne. Odbiorcami moich danych mogą być zaufane podmioty współpracujące ze Spółką na podstawie zawartych umów o powierzenie przetwarzania danych. Dane osobowe będą przetwarzane przez 5 lat jednak nie krócej niż okres przedawnienia roszczeń przysługujących administratorowi danych i w stosunku do niego. Zostałem/am poinformowany/a o: prawie wycofania zgody w dowolnym momencie. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dodatkowo obowiązek informacyjny znajduje się na stronie www.autosmok.pl

wypożycz rezerwuj samochód GdańskWYŚLIJ

Wypożyczalnia samochodów Gdańsk

Opolska 7

80-395 Gdańsk

Zamówiony samochód dostarczamy całodobowo na lotnisko w Gdańsku

ul. Słowackiego 200

80-473 Gdańsk

Wypożyczalnia samochodów Sopot

Al. Niepodległości 705a/707a

81-853 Sopot

Wypożyczalnia samochodów Gdynia

Witosławy 20

81-572 Gdynia